Choć w Europie wciąż nie jest zbyt popularne, prawdziwym uznaniem cieszy się poza granicami Starego Kontynentu. W Azji znany jest mnichom już od wieków, a jego lecznicze właściwości są wykorzystywane od setek lat. Czym jest gurmar i w jakim celu można go stosować?

Ratunek dla cukrzyków

W zależności od typu choroby, cukrzyca przebiega nieco inaczej. Zasadniczo można jednak przyjąć, że jest to choroba związana z nieprawidłową produkcją insuliny w trzustce. Jej niedobór lub nadmiar źle wpływają na organizm i konieczne jest regulowanie sytuacji “z zewnątrz”. Gymnema sylvestre (bo tak brzmi inna nazwa gurmaru) pomaga poprawić metabolizm insuliny.

Tym samym, roślina wspiera diabetyków i ułatwia w pewnym stopniu panowanie nad chorobą. Jest szczególnie doceniana przez osoby, które pragną w naturalny sposób radzić sobie z dolegliwościami. Wówczas należy przyjmować odpowiednie dawki preparatów zawierających wyciąg z tej rośliny, w celu wspomagania regulacji poziomu insuliny we krwi u diabetyków. Co istotne, wyrażane przez naukowców o gurmar opinie pozwalają przypuszczać, że roślina ta nie tylko wspomaga walkę z cukrzycą, ale również pozwala jej zapobiegać. To świetny sposób na profilaktykę, szczególnie jeśli w rodzinie danej osoby wskazać można wiele przypadków tej choroby.

Działanie odchudzające

W Azji gymnema sylvestre stosowano głównie w walce z cukrzycą, jednak wraz z rosnącym zainteresowaniem tą rośliną również w innych częściach świata, naukowcy wzięli ją pod lupę. To, czego udało im się dowiedzieć, jeszcze podniosło popularność gurmaru. Mianowicie, roślina ta potrafi w pewnym stopniu hamować wchłanianie cukru z pokarmów do organizmu. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której musi on korzystać z własnych zapasów, aby produkować energię – i tym samym prowadzi do spalania tłuszczu.

Nie oznacza to oczywiście, że można spożywać wyciąg z gymnema sylvestre i jeść słodycze ile dusza zapragnie. Roślina ta może natomiast z powodzeniem wesprzeć organizm, gdy odchudzanie jest utrudnione (między innymi ze względu na wiek lub choroby towarzyszące), a także na początku diety – gdy siła charakteru jest dość wątpliwa. W takiej sytuacji pomaga on zapobiec “odkładaniu się” grzeszków.