Ciąża to naturalny stan dla większości kobiet. Niestety nie każda przechodzi ten czas tak cudownie, jak mogłoby się wydawać. Pojawia się wiele niedogodności jak chociażby złe samopoczucie czy zmiana dotychczasowego wyglądu ciała. Nie zawsze wiadomo czy dane objawy są czymś naturalnym, czy należy skonsultować się z lekarzem.
Co diagnozują badania prenatalne katowice?
Diagnostyka podczas ciąży jest najważniejsza i może pomóc rozpoznać odpowiednio wcześnie najróżniejsze choroby genetyczne czy strukturalne. Badania prenatalne katowice mają za zadanie ocenę stanu zarodka na różnych etapach jego rozwoju.
Dzięki prawidłowo przeprowadzonym badaniom można wykryć wady rozwojowe w obszarze układu nerwowego, moczowego, narządów wewnętrznych czy układu pokarmowego. Badania prenatalne nieinwazyjne pozwalają zdiagnozować między innymi mukowiscydozę czy zespół Downa.
Wskazania do przeprowadzenia badań
Badania prenatalne katowice powinny być przeprowadzane regularnie podczas ciąży u każdej kobiety. Niemniej jednak szczególne ryzyko wad i wskazanie do dalszych badań otrzymują kobiety po 35 roku życia, kobiety, u których w rodzinie rodziły się dzieci z wadami genetycznymi oraz te, które miały problemy z zajściem lub donoszeniem ciąży.
Nie zależnie od powyższej grupy ryzyka, badania prenatalne nieinwazyjne należy robić zawsze, wtedy gdy pojawia się taka potrzeba, lub są wątpliwości związane ze zdrowiem małego dziecka. O leczeniu i odpowiednich badaniach powinien decydować lekarz prowadzący.
Jakie są badania prenatalne katowice?
Techniki diagnostyczne można podzielić na badania prenatalne nieinwazyjne oraz inwazyjne. Badania prenatalne nieinwazyjne to przede wszystkim diagnostyka USG oraz badania komórek płodowych.
Badania ultrasonograficzne to badania prenatalne katowice, które są standardowe podczas każdej ciąży i nie tylko. Mają za zadanie określenie wielkości płodu, stopień rozwoju czy ruchliwość. Wszelkie nieprawidłowości wykryte podczas USG są wskazaniem do dalszej analizy i diagnostyki.
Badania komórek płodowych to również badania prenatalne nieinwazyjne, które są bardzo nowoczesną metodą wykrywania potencjalnych nieprawidłowości. W skrócie są to testy DNA płodu, wykonywane z krwi przyszłej mamy. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości badań ciąż mnogich oraz bardzo wysoka cena.
Wśród badań inwazyjnych najbardziej powszechna jest biopsja. Korzysta się z tej metody dopiero po wykonaniu badań nieinwazyjnych, w szczegółowej diagnostyce już wykrytych wad genetycznych czy rozwojowych.