Żylaki powrózka nasiennego są nieprzyjemną dolegliwością, która z wiadomych przyczyn dotyczy wyłącznie mężczyzn. Pamiętać należy o tym, że to właśnie ta dolegliwość może powodować bezpłodność, dlatego też nie można jej lekceważyć. Jedną z głównych przyczyn żylaków jest nieprawidłowa anatomia, a dokładniej mówiąc mniejsze lub większe problemy w budowie zastawek żylnych.
Jak wygląda skuteczne leczenie?
Żylaki powrózka nasiennego leczenie zależy tak naprawdę od kilku kluczowych elementów. W większości sytuacjach niezbędne jest oczywiście wykonanie operacji. Lekarz wykonuje embolizację albo podwiązuje żyły jądrowe. Dzięki operacji od razu można rozwiązać problem z dokuczliwym bólem. Dzięki zabiegowi poprawia się również spermiogramia, dlatego też rozwiązuje się problem z bezpłodnością. Jeżeli chodzi o sam zabieg, to wykonywany jest on zazwyczaj przy znieczuleniu miejscowym albo ogólnym. W niektórych gabinetach lekarskich wykorzystywana jest metoda laparoskopowa. Sam zabieg trwa około 30 minut. Jeżeli chodzi o hospitalizację, to trwa ona z kolei około 24-48 godzin. Ból po zabiegu można łagodzić nie tylko tabletkami przeciwbólowymi, ale również lodem. Po dwóch tygodniach od zabiegu pacjenci od razu powracają do całkowitej sprawności.
Jak wyglądają żylaki powrózka nasiennego?
Żylaki powrózka nasiennego najczęściej przyjmują formę dość miękkich guzków, które mają różne rozmiary. Charakterystyczne guzki pojawiają się najczęściej nad jądrem. Z medycznego punktu widzenia wymienione guzki są tak naprawdę poskręcanymi i wydłużonymi naczyniami żylnymi. To właśnie one zbierają krew bezpośrednio z jąder, a następnie tworzą splot wiciowaty. Żylaki powrózka nasiennego wygląd może wskazywać również na choroby zakrzepowe albo nowotwory, dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonego lekarza.
Jakie są metody leczenia żylaków powrózka nasiennego?
Osoby, które mają problemy z Żylakami powrózka nasiennego wyglad mogą skorzystać z dobrodziejstwa embolizacji. Jest to mało inwazyjna i bezpieczna metoda, dlatego też cieszy się ona obecnie tak dużym zainteresowaniem. Sam zabieg polega na wkłuciu do pachwiny, dzięki czemu radiolog uzyskuje bezpośredni dostęp do żyły udowej. W dużej mierze to właśnie dzięki temu zabiegowi można bez problemu umieścić cewnik dochodzący do żyły jądrowej. Kolejnym etapem jest podanie stosownego kontrastu, dzięki któremu można wykonać RTG. Za pomocą wspomnianego cewnika podaje się również środek obliterujący, którego głównym zadaniem jest zamknięcie przepływu w chorym naczyniu. Największym atutem opisywanej metody leczenia jest to, że można znacząco ograniczyć czas rekonwalescencji.