Sonoforeza

Zapalenie pęcherza

Dolegliwości ze strony pęcherza są popularnym schorzeniem kobiecych narządów płciowych. Problemy potrafią nas dopaść w najmniej oczekiwanym czasie np. podczas urlopu nad morzem, choć jest piękna pogoda i upały. Dowiedz się co zrobić gdy latem dopadnie Cię nieprzyjemnie zapalenie.

Co powoduje stan zapalny

Zakażenie dróg moczowych podobnie jak grzybica paznokci występuje latem dość często, gdyż sprzyjają mu wakacyjne kąpiele i chodzenie w mokrym kostiumie, a przede wszystkim picie zbyt małych ilości płynów. W czasie upałów bardziej się pocimy, a więc pęcherz jest mniej aktywny. Tymczasem bakterie trzymają się od niego z daleka, kiedy intensywnie „pracuje”. Zanim infekcja rozwinie się do postaci ostrej, pierwszą odczuwalną dolegliwością jest szczypanie podczas oddawania moczu. O ostrym zapaleniu pęcherza, które łatwo pomylić z schorzeniami ginekologicznymi, świadczy już natomiast ból w okolicy nadłonowej, częste oddawanie niewielkich ilości moczu o nieprzyjemnej woni i silne pieczenie, uczucie parcia (tzw. parcia naglące) i stan podgorączkowy. U większości osób chorych na „ostry pęcherz” w moczu występuje ropa.

Co zrobić gdy podejrzewasz infekcję

Przy podejrzeniu zapalenia powinno wykonać się badanie ogólne moczu oraz posiew – ponad 103 bakterie w jednym jego rnililitrze świadczą o zakażeniu. Ponieważ w 95 proc. przypadków sprawcą zamieszania jest pałeczka okrężnicy wrażliwa na większość dostępnych antybiotyków, nie ma potrzeby wykonywania antybiogramu. Najczęściej stosuje się leki przez 7 dni. Niestety około 15 proc. pań cierpi na zakażenia nawracające. Świadczą o tym dwie choroby pęcherza w ciągu roku. Wtedy farmakoterapia musi być dłuższa – trwa od 6 miesięcy do roku. Podaje się te same leki.

Zapalenie pęcherza
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Terapia dla bolących mięśni
Next article
Higiena pracy – jak dbać o siebie podczas wykonywania obowiązków zawodowych?
About the author