Sonoforeza

Jak dbać o siebie w czasie ciąży

Ciąża dla przyszłej mamy jest okresem, w którym musi ona szczególnie zadbać o siebie, a co za tym idzie, przede wszystkim o zdrowie. Tryb życia, sposób odżywiania w czasie ciąży bezpośrednio wpływają na rozwój dziecka, dlatego niezwykle ważne jest, aby od samego początku zrobić wszystko, żeby zapewnić mu najlepsze warunki.

Dieta jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie zarówno dziecka, jak i przyszłej mamy. W okresie ciąży zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały jest dużo wyższe, dlatego nawet lekkie zaniedbanie może spowodować poważne niedobory cennych składników i negatywnie wpłynąć na ciążę.

Jeśli chodzi o witaminy dla kobiet w ciąży to powinny one być dostarczane wraz z pożywieniem. Zróżnicowana dieta, bogata w warzywa i owoce to absolutna podstawa. Wśród spożywanych produktów powinny znaleźć się również produkty pełnoziarniste, kasze, kiełki. Warto w czasie ciąży zrezygnować z jasnego chleba na rzecz pieczywa żytniego, który dostarczy sporą dawkę witamin oraz błonnik.

Kobiety ciężarne powinny włączyć do diety produkty mleczne będące źródłem wapnia, a także spożywać jajka, zielone i strączkowe warzywa, awokado i kokos, które są cennym źródłem żelaza. Przede wszystkim jednak w diecie nie może zabraknąć produktów bogatych w witaminę B9, czyli kwas foliowy. Witamina ta odpowiada za prawidłowy rozwój płodu i powinna być przyjmowana już na etapie planowania ciąży, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko powstania wad rozwojowych płodu. Kwas foliowy występuje w warzywach liściastych, groszku, drożdżach, dyni, czy produktach mlecznych.

Ważne jest również dostarczanie w diecie cynku, który znajdziemy w słoneczniku, dyni, cebuli, mięsie, serach i jajkach, oraz magnezu, którego źródłem są warzywa strączkowe, orzechy, czy szpinak. Natomiast dla wzmocnienia odporności warto sięgać po tłuste ryby, jak łosoś, dorsz, czy halibut, które są bogate w kwasy omega-3.

Warto również pamiętać, aby w czasie ciąży regularnie się odżywiać, zjadać kilka mniejszych posiłków dziennie, aby organizm mógł w pełni stawić pożywienie i pobrać z niego cenne składniki odżywcze. Z diety należy bezwzględnie wykluczyć alkohol, dobrze jest również zrezygnować z kawy, która wypłukuje wapń i magnez z organizmu.

Stosując kilka powyższych wskazówek zapewnimy zdrowie nie tylko sobie, ale również naszemu dziecku.

Jak dbać o siebie w czasie ciąży
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Antybiotyki a grzybica
Next article
Terapia dla bolących mięśni
About the author